O producencie

Firma ABBYY tworzy oprogramowanie językowe i wykorzystujące sztuczną inteligencję (AI), oferując pełną gamę rozwiązań i produktów z dziedziny rozpoznawania dokumentów, ich przekształcania i przechwytywania danych. ABBYY to firma międzynarodowa, zatrudniająca ponad 600 pracowników na całym świecie (stan na czerwiec 2007 r.). Całkowita liczba użytkowników produktów i rozwiązań firmy ABBYY na całym świecie przekracza 20 milionów (według badań własnych).

Misja firmy ABBYY

Misją firmy ABBYY jest podnoszenie jakości życia poprzez opracowywanie technologii z dziedziny sztucznej inteligencji, w celu wydajnego przechwytywania informacji, jej tłumaczenia i przekształcania na wiedzę nadającą się do użytku. ABBYY tworzy oprogramowanie i rozwiązania, które pomagają ludziom na całym świecie ograniczyć czas i wysiłek poświęcane na pracę z dokumentami i tekstami. Rozwiązania językowe firmy ABBYY pomagają wyeliminować bariery komunikacyjne, aby ludzie mówiący różnymi językami mogli się lepiej rozumieć.
Wszelkie działania firmy stanowią odzwierciedlenie podstawowego celu, jakim jest poprawa jakości życia. Z myślą o nim podejmowane są wszelkie codzienne decyzje – dotyczące interfejsu produktu, wsparcia technicznego, kanału dystrybucyjnego, wyglądu pudełka, czy celów biznesowych. ABBYY nieustannie dąży do tworzenia produktów, które pomagają uczynić pracę i życie łatwiejszymi, bardziej twórczymi i satysfakcjonującymi.

Produkty firmy ABBYY

Produkty ABBYY wypełniają szerokie spektrum, od aplikacji dla użytkowników końcowych po pełne pakiety SDK, służące do integracji rozwiązań technologicznych firmy. Są to m.in.:

Aplikacje do rozpoznawania pisma i przekształcania dokumentów

  • ABBYY FineReader to wielokrotnie nagradzane oprogramowanie do optycznego rozpoznawania znaków (OCR), pozwalające przekształcać dokumenty papierowe, pliki PDF i różnego rodzaju obrazy (w tym zdjęcia z aparatu cyfrowego) do formatu edytowalnego w celu ich edycji i wykorzystania do innych celów.
  • ABBYY PDF Transformer to program do konwersji i tworzenia plików PDF, umożliwiający przekształcanie dowolnego rodzaju plików PDF na format edytowalny, jak również generowanie przeszukiwalnych plików PDF bezpośrednio w aplikacjach pakietu Microsoft Office.

Przechwytywanie danych i przetwarzanie formularzy

  • ABBYY FlexiCapture to dynamiczne narzędzie do przechwytywania danych, automatycznie przetwarzające różnego rodzaju dokumenty w jednym potoku. ABBYY FlexiCapture przetwarza dokumenty dowolnego typu i o dowolnej złożoności (w tym formularze strukturalne, quasi-strukturalne i niestrukturalne dokumenty), dzięki czemu znajduje szerokie zastosowanie w każdej praktycznie branży.
    Produkty dla firm VAR i deweloperów oprogramowania

Produkty dla firm VAR i deweloperów oprogramowania

  • Pakiety SDK dla ABBYY FineReader Engine pozwalają programistom wykorzystywać w ich rozwiązaniach rozwiązań technologicznych firmy ABBYY do rozpoznawania/przekształcania dokumentów i przechwytywania danych;
  • ABBYY Recognition Server to zaawansowane rozwiązanie serwerowe do automatyzacji rozpoznawania dokumentów i konwersji plików PDF w dużych przedsiębiorstwach;
  • ABBYY Mobile OCR SDK to niezależny od platformy systemowej, pakiet narzędzi do pisania programów OCR o małej ilości kodu, przeznaczony do tworzenia rozwiązań OCR dla urządzeń przenośnych lub w aplikacjach do “błyskawicznego rozpoznawania tekstu”.

Słowniki

  • ABBYY Lingvo to wielojęzyczny słownik dla komputerów osobistych i urządzeń przenośnych. ABBYY Lingvo to najczęściej stosowany słownik komputerowy w Rosji, a szacowana liczba jego użytkowników przekracza 5 milionów*. Zawiera on ok. 7,4 miliona haseł pogrupowanych w 128 słowniki i oferuje możliwość tłumaczenia słów i związków wyrazowych z języka rosyjskiego na angielski, niemiecki, francuski, włoski hiszpański, chiński turecki, ukraiński, łaciński i vice versa.

Historia firmy ABBYY

Firma ABBYY (przed 1997 r. nosząca nazwę BIT Software) założona została w 1989 r. przez Davida Yanga (obecnie na stanowisku prezesa zarządu).
David, który wówczas był studentem instytutu MIPT, zdecydował się założyć firmę w celu opracowania pierwszego produktu ABBYY – dwustronnego angielsko-rosyjskiego słownika komputerowego o nazwie Lingvo. Pomysł na słownik elektroniczny pojawił się w głowie Davida podczas lekcji francuskiego. Szukając tłumaczenia w ciężkiej księdze, wyobraził sobie proste i łatwe w użyciu narzędzie, pozwalające w parę sekund odszukać właściwe słowo. Wkrótce po pierwszej wersji słownika Lingvo ukazała się druga – poprawiona. Firma, jej działalność i personel rozrastały się. Do gamy produktów dołączyły nowe, w tym aplikacja do rozpoznawania znaków FineReader, system FormReader do przechwytywania danych i przekształcania formularzy, pakiety narzędzi dla programistów itp.

W kilka lat od wprowadzenia na rynek serii produktów FineReader, w ABBYY uświadomiono sobie, że pod względem jakości produkt znacznie przewyższa konkurencję – również tę zagraniczną. Dlatego też firma ABBYY zdecydowała się w 1997 r. na przeniesienie działalności na arenę globalną, poprzez udzielanie światowym producentom skanerów licencji na produkt FineReader i dystrybucję pakietów za pośrednictwem sieci partnerów. Rozwój międzynarodowej działalności firmy w latach 1995-2002 doprowadził do otwarcia kilku biur zagranicznych i umocnienia sieci partnerów zagranicznych. Do 2003 r. firma ABBYY otworzyła 5 biur na całym świecie i rozwinęła sieć dystrybucyjną sprzedającą produkty w 89 krajach. W tym samym momencie ABBYY osiągnęła pozycję jednej z większych i poważanych firm programistycznych w Rosji, zatrudniając w moskiewskim biurze ok. 250 osób.

Dalszy rozwój firmy wiązał się z kolejnymi wyzwaniami. Począwszy od 2004 r. firma ABBYY wkraczała na kolejne rynki, podejmując znaczne wysiłki na rzecz optymalizacji sposobu prowadzenia działalności, a także udoskonalenia i urozmaicenia oferty produktowej. W okresie tym zwiększył się również nacisk na opracowywanie produktów “technologicznych” – zestawów do tworzenia oprogramowania (SDK) i rozwiązań dla przedsiębiorstw. Takie postępowanie doprowadziło firmę ABBYY na czołowe miejsce w rankingu dostawców rozwiązań OCR, przetwarzania formularzy i przechwytywania danych na globalnym rynku zarządzania zasobami informacyjnymi przedsiębiorstwa (ECM) i zarządzania dokumentami.

Najważniejsze daty z historii firmy ABBYY:

1989 Założenie spółki BIT Software

lipiec 1990 Wydanie ABBYY Lingvo 1.0 – dwustronnego angielsko-rosyjskiego słownika komputerowego

lipiec 1993 Narodziny aplikacji ABBYY FineReader 1.0

listopad 1995 Założenie spółki ABBYY na Ukrainie

wrzesień 1997 BIT Software zmienia nazwę na ABBYY

luty 1999 Założenie spółki ABBYY w USA

czerwiec 2000 Założenie spółki ABBYY w Europe

wrzesień 2004 Założenie spółki ABBYY w Rosji

lipiec 2006 Założenie spółki ABBYY w Japonii

*wg wew. testów ABBYY